RAM INDUSTRIES CONTACTOR RI1D120 25 AMP 600 VAC 3-POLE COIL: 120V

RAM INDUSTRIES CONTACTOR RI1D120 25 AMP 600 VAC 3-POLE COIL: 120V
$42.50 (USD)
Shipping: US $9.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
RAM INDUSTRIES
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKINIG CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--25 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
COIL: 120 VOLT
CAT#
RI1D1210
STK#
CMI-324
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Fuji Electric |
| Model | RI1D1210, RI1-D12-10, RL1D1210 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 20 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-3 |
| Country of Origin | United States |









