SIEMENS SIRIUS CONTACTOR 3RT1054-6...6 600 VAC 140 AMP 125 HP 3-POLE 3-PHASE

SIEMENS SIRIUS CONTACTOR 3RT1054-6...6 600 VAC 140 AMP 125 HP 3-POLE 3-PHASE
$104.99 (USD)
Shipping: US $20.00Ā USPS Ground AdvantageĀ®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
SIRIUS CONTACTOR
**REMOVED IN WORKINIG CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--140 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 115 HP--
COIL: 120 VOLT
CAT#
3RT1054-6...6
STK#
CSI-131
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3RT1054-6...6, 3RT1054-6, 3RT1054 |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 140 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 140 A |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Horsepower | 125 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | Germany |















