CUTLER-HAMMER CONTACTOR C832KN9 200A 600V 3-PHASE 3-POLE COIL: 120V

CUTLER-HAMMER CONTACTOR C832KN9 200A 600V 3-PHASE 3-POLE COIL: 120V
$91 (USD)
Location:Fort Wayne, IN
Description
CUTLER-HAMMER CONTACTOR SERIES C1 **REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!** **HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!** --600 VAC // 200 AMP // 3 POLE-- COIL: 110/120 VOLT P/N: C832KN9 STK# CCH-85
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS DRUMMOND INDUSTRIES 2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS (UNLESS OTHERWISE NOTED) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C832KN9 |
| Condition | Used |
| Stock Number | cch-85 |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 200 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Current Rating | 200 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |


