CUTLER-HAMMER CONTACTOR C10EN3 NEMA SIZE 3 90 AMP 600 VAC 3-POLE COIL: 120 V

CUTLER-HAMMER CONTACTOR C10EN3 NEMA SIZE 3 90 AMP 600 VAC 3-POLE COIL: 120 V
$74.50 (USD)
Shipping: US $16.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
NEMA CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
**COIL TAG SLIGHTLY FADED!**
--NEMA 3 // 90 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
COIL: 120 VAC
CAT#
C10EN3
STK#
CCH-321
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C10EN3 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Size 3 |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |










