CUTLER-HAMMER NEMA CONTACTOR CN15DN3 27 AMP NEMA 1 COIL: 120V **WARRANTY**

CUTLER-HAMMER NEMA CONTACTOR CN15DN3 27 AMP NEMA 1 COIL: 120V **WARRANTY**
$22.50 (USD)
Shipping: US $13.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
NEMA CONTACTOR
**REMOVED IN WORKINIG CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--27 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
NEMA SIZE 1 // COIL: 120 VOLT
CAT#
CN15DN3
STK#
CCH-314
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CUTLER HAMMER |
| Model | CN15DN3 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 27 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Size 1 |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 27 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |









