WESTINGHOUSE TYPE-W MCC STARTER CONTROL BUCKET 18" SIZE 3 90 AMP 600 VAC

WESTINGHOUSE TYPE-W MCC STARTER CONTROL BUCKET 18" SIZE 3 90 AMP 600 VAC
$464.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
STARTER MCC
**REMOVED IN WORKINIG CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--90 AMP // 18" // SIZE 3 STARTER // 600 VAC--
W/ A200M3CACDM STARTER
--NO DOOR--
CAT#
TYPE-W
STK#
MCCH-62
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | TYPE-W |
| Condition | Used |
| Item Width | 18 in |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 90 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |









