YORK / EATON CIRCUIT BREAKER 1000 AMP 600 VAC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**

YORK / EATON CIRCUIT BREAKER 1000 AMP 600 VAC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**
$1,774.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
YORK / EATON
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKINIG CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--1000 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#
224-34967-001
STK#
BCH-354
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | YORK |
| Model | 224-34967-001 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 1000 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 901-1000 A |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Main Breaker |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |







