NEW SURPLUS EATON PDG2 CIRCUIT BREAKER PDG23M0040TFFL 40 AMP 600 VAC 3-POLE

NEW SURPLUS EATON PDG2 CIRCUIT BREAKER PDG23M0040TFFL 40 AMP 600 VAC 3-POLE
$274.99 (USD)
Shipping: US $14.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED FROM NEWLY ASSEMBLED PANELBOARD**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--40 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#
PDG23M0040TFFL
STK#
BCH-353
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | PDG2 |
| Condition | New |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 31-40 A |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Enclosure |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |





