GE CONTACTOR CR353AC3AH4AED 30 AMP 600 VAC 40 A RES GENERAL ELECTRIC HN53CC024H

GE CONTACTOR CR353AC3AH4AED 30 AMP 600 VAC 40 A RES GENERAL ELECTRIC HN53CC024H
$42.50 (USD)
Shipping: US $12.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GE CONTACTOR
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
SEE PICTURES!
--30 AMP // 600 VAC // 40 AMP/RES--
CAT:
CR353AC3AH4AED //
HN53CC024H
STK#:
CGE-03
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR353AC3AH4AED |
| Condition | Used |
| Current Rating | 30 A |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Current Type | AC |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Voltage | 24 V |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Resistive Full Load | 40 A |
| Full Load Amperage Rating | 30 A |
| Coil Volts | 24 VAC |







