5 KVA GE DRY-TYPE TRANSFORMER 9T21B1013-G2 HIGH: 480 VAC LOW: 120/240 VAC

5 KVA GE DRY-TYPE TRANSFORMER 9T21B1013-G2 HIGH: 480 VAC LOW: 120/240 VAC
$215 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
CONTROL TRANSFORMER
--5 KVA // PRIMARY: 480 VAC // SECONDARY: 120/240 VAC--
P/N: 9T21B1013-G2
STK#
TRANS-263
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED!!!
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!!
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | 9T21B1013-G3 |
| Condition | Used |
| Turns Ratio | 2:40 |
| Power Rating | 5 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 1 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Country of Origin | United States |









