SQUARE D TRANSFORMER C21FY 2 KVA PRI: 480V SEC: 240V SINGLE PHASE

SQUARE D TRANSFORMER C21FY 2 KVA PRI: 480V SEC: 240V SINGLE PHASE
$164.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--2 KVA // SINGLE PHASE--
--INPUT: 480 VOLT--
--OUTPUT: 240 VOLT--
CAT# C2S1FY
STK # TRANS-408
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | c2s1fy |
| Condition | Used |
| Power Rating | 2 kVA |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 240 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Conversion Function | Step-down |
| Country of Origin | United States |




