25 kVA MGM TRANSFORMER HS25C3B2-D16 HIGH: 480/240V LOW: 208/120V 1-PHASE 60 HZ

25 kVA MGM TRANSFORMER HS25C3B2-D16 HIGH: 480/240V LOW: 208/120V 1-PHASE 60 HZ
$2,499.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
MGM
DRY TYPE TRANSFORMER
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--480/240 VOLT HIGH // 240/120 VOLT LOW--
--25 kVA // 60 HZ // 1-PHASE--
TYPE 1 ENCLOSURE
PART#:
HS25C3B2-D16
STK#:
TRANS-419
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MGM |
| Model | HS25C3B2-D16, HS25C3B2 |
| Condition | New |
| Power Rating | 25 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Termination Style | Wire Terminal |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 1 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208 V |
| Country of Origin | China |








