30 kVA ITC TRANSFORMER 30T32H6ES HIGH: 208V LOW: 208/120V 3-PHASE 60 HZ HTUL

30 kVA ITC TRANSFORMER 30T32H6ES HIGH: 208V LOW: 208/120V 3-PHASE 60 HZ HTUL
$1,449.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
INTERNATIONAL TRANSFORMER CORP.
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--208 VOLT HIGH // 208/120 VOLT LOW--
--30 kVA // 60 HZ // 3-PHASE--
TYPE 1 ENCLOSURE
PART#:
30T32H6ES
STK#:
TRANS-421
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ITC |
| Model | 30T32H6ES, 30T32H |
| Condition | Used |
| Power Rating | 30 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 208/240 V |
| Type | Power Transformer |
| Termination Style | Wire Terminal |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 30 kVA |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/208 V |
| Country of Origin | United States |













