225 kVA SIEMENS TRANSFORMER 3F3Y225D16 HIGH: 480V LOW: 208/120V NEMA 3R 3-PHASE

225 kVA SIEMENS TRANSFORMER 3F3Y225D16 HIGH: 480V LOW: 208/120V NEMA 3R 3-PHASE
$4,749.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
DRY TYPE TRANSFORMER
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--225 kVA // 480 VOLT DOWN TO 208/120 VOLT // 60 HZ // 3-PHASE--
TYPE 3R ENCLOSURE
PART#:
3F3Y225D16
STK#:
TRANS-418
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3F3Y225, 3F3Y225D16 |
| Condition | New |
| Power Rating | 225 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Termination Style | Wire Terminal |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208 V |
| Country of Origin | United States |









