WESTINGHOUSE 3-PHASE EPT TRANSFORMER 6E1065 9 KVA HIGH: 480V LOW: 208/120V

WESTINGHOUSE 3-PHASE EPT TRANSFORMER 6E1065 9 KVA HIGH: 480V LOW: 208/120V
$424.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
3-PHASE EPT TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--9 KVA--
--INPUT: 480 VOLT // 3-PHASE // 3-WIRE--
--OUTPUT: 208/120 VOLT // 3-PHASE // 4-WIRE--
CAT# 6E1065
STK # TRANS-407
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | HFN361, 156P725H01-B |
| Condition | Used |
| Power Rating | 9 kVA |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Conversion Function | Step-down |
| Country of Origin | United States |





