118 KVA ACME TRANSFORMER DTGB-0118-4S 460V HIGH 460Y/266V LOW 3-PHASE NEMA 2

118 KVA ACME TRANSFORMER DTGB-0118-4S 460V HIGH 460Y/266V LOW 3-PHASE NEMA 2
$1,199.95 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
ACME
3-PHASE DRY TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--118 KVA //
NEMA 2 // 3-PHASE
--
HIGH: 460 VAC
LOW: 460Y/266 VAC
CAT# DTGB-0118-4S
STK # TRANS-405
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Acme |
| Model | DTBG-0118-4S |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Power Rating | 118 KVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 460 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 60 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 460Y/266 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Conversion Function | Step-down |






