45 KVA SQUARE D TRANSFORMER EX45T3HNLP PRI: 480V @ 54.1A SEC: 208/120V @ 124.9A

45 KVA SQUARE D TRANSFORMER EX45T3HNLP PRI: 480V @ 54.1A SEC: 208/120V @ 124.9A
$1,249.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
STEP-DOWN TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
PRIMARY:
--480 VOLT @ 54.1 AMP--
SECONDARY:
--208Y/120 VOLT @ 124.9 AMP--
--45 kVA // 3-PHASE // 60 HZ--
--TYPE 1 ENCLOSURE--
PART #: EX45T3HNLP
STK #
--
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | EX45T3H, EX45T3HNLP |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Termination Style | Wire Terminal |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 54.1 A |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208/120 V |
| Secondary Current Rating | 124.9 A |
| Conversion Function | Step-down |
| Country of Origin | United States |








