GE TRANSFORMER 9T83B3875G13 112.5 KVA 3-PHASE 60 HZ PRI: 480V SEC: 208/120V

GE TRANSFORMER 9T83B3875G13 112.5 KVA 3-PHASE 60 HZ PRI: 480V SEC: 208/120V
$2,100 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--112.5 KVA // 60 HZ // 3-PHASE--
PRI: 480 VAC
SEC: 208/120 VAC
CAT# 9T83B3875G13
STK#: -
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | 9T83B3875G13 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Minimum Operating Frequency | 60 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208 V |
| Country of Origin | United States |





