75 kVA MGM TRANSFORMER AD370-J0994 HIGH: 480V LOW: 600V 3-PHASE 60 HZ

75 kVA MGM TRANSFORMER AD370-J0994 HIGH: 480V LOW: 600V 3-PHASE 60 HZ
$4,249.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
MGM
DRY TYPE TRANSFORMER
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--480 VOLT HIGH // 600 VOLT LOW--
--75 kVA // 60 HZ // 3-PHASE--
TYPE 1 ENCLOSURE
PART#:
AD370-J0994
STK#:
TRANS-420
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MGM |
| Model | AD370, AD370-J0994 |
| Condition | New |
| Power Rating | 75 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Termination Style | Wire Terminal |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 1 |
| Primary Current Rating | 75 kVA |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Conversion Function | Step-up |
| Country of Origin | United States |









