MICRON INDUSTRIAL TRANSFORMER C002-0368-5 KVA: 0.002 PRI: 600 VAC SEC: 24 VAC

MICRON INDUSTRIAL TRANSFORMER C002-0368-5 KVA: 0.002 PRI: 600 VAC SEC: 24 VAC
$42.50 (USD)
Shipping: US $18.50 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
MICRON
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
--600 VAC PRIMARY // 24 VAC SECONDARY // 0.002 KVA--
CRACKED, STILL FUNCTIONS, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
C002-0368-5
STK#
TRANS-283
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Micron |
| Condition | Used |
| Power Rating | 0.002 KVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 1 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 24 V |








