MICRON ELECTRONICS TRANSFORMER CX500MPU15 500 VA PRI: 208-480 VAC SEC: 120 VAC

MICRON ELECTRONICS TRANSFORMER CX500MPU15 500 VA PRI: 208-480 VAC SEC: 120 VAC
$47.50 (USD)
Shipping: US $18.00 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
MICRON ELECTRONICS
50 VA // 3-PHASE
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
--208/220/480 VAC PRIMARY--
--120 VAC SECONDARY--
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
CX500MPU15
STK#
TRANS-277
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Micron |
| Model | CX500MPU15 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 500 VA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 208/480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Country of Origin | United States |







