SQUARE D TYPE 1 NF MAIN SERVICE PANEL 12106793820030001 150 AMP 30-SLOT 600V

SQUARE D TYPE 1 NF MAIN SERVICE PANEL 12106793820030001 150 AMP 30-SLOT 600V
$1,349.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
MAIN SERVICE PANEL
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--250 AMP FRAME // 600 VOLT // 30-SLOT // 3-PHASE // 4-WIRE--
TYPE 1 ENCLOSURE
W/ 150 AMP MAIN BREAKER
PART#:
12106793820030001
STK#:
SP-105
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | NF |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 101-150 A |
| Material | Metal |
| Orientation | Vertical |
| Number of Spaces | 21-30 |
| Suitable For | Interior |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker Panel |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Circuits | 21-30 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Industrial |
| Finish | Stainless Steel |
| Country of Origin | United States |












