SQUARE D TYPE 1 NQOD MAIN SERVICE PANEL 12144593240030001 250 AMP 30-SLOT 208V

SQUARE D TYPE 1 NQOD MAIN SERVICE PANEL 12144593240030001 250 AMP 30-SLOT 208V
$1,649.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
MAIN SERVICE PANEL
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--250 AMP // 208/120 VOLT // 30-SLOT // 3-PHASE // 4-WIRE--
TYPE 1 ENCLOSURE
PART#:
12144593240030001
STK#:
SP-101
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | NQOD |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 201-250 A |
| Material | Metal |
| Orientation | Vertical |
| Number of Spaces | 21-30 |
| Suitable For | Interior |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker Panel |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 201-250 V |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Circuits | 21-30 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Industrial |
| Finish | Stainless Steel |
| Country of Origin | United States |










