SQUARE D CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE KA225F 225 AMP MAX 600 VAC W/ KAL36125

SQUARE D CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE KA225F 225 AMP MAX 600 VAC W/ KAL36125
$199.99 (USD)
Shipping: US $28.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--225 AMP MAX // 600 VAC // 3-POLE--
--TYPE 1 ENCLOSURE--
W/ KAL36125 BREAKER
--125 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#
KA225F
STK#
SDSQ-151
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | KAL36125, KA225F |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Enclosure |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 125 A |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | India |







