SIEMENS VACU-BREAK TWIN DISCONNECT SWITCH V7F3644J 200 AMP 600 VAC 3-POLE

SIEMENS VACU-BREAK TWIN DISCONNECT SWITCH V7F3644J 200 AMP 600 VAC 3-POLE
$1,149.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
VACU-BREAK TWIN DISCONNECT SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--200 AMP // 3-PHASE // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#
V
7F3644J
STK#
BU-28
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | VACU-BREAK |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 151-200 A |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Control Style | Switch |
| Number of Ports | 3 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Commercial |
| Room | Any Room |
| Country of Origin | United States |






