NIB SQUARE D VISIPACT HEAVY DUTY SAFETY SWITCH VHU361N 30 AMP 600 VAC TYPE 1

NIB SQUARE D VISIPACT HEAVY DUTY SAFETY SWITCH VHU361N 30 AMP 600 VAC TYPE 1
$164.99 (USD)
Shipping: US $36.00 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
VISIPACT SAFETY SWITCH
**NEW SURPLUS, IN OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--30 AMP // 600 VOLT // 3-POLE--
--TYPE 1 ENCLOSURE--
PART#:
VHU361N
STK#:
SDSQ-147
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | VHU361N |
| Condition | New |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 16-30 A |
| Number of Outlets | 3 |
| Features | Heavy Duty |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |





