NIB SQUARE D HEAVY DUTY SAFETY SWITCH H361RB 30 AMP 600 VAC TYPE 3R NON-FUSIBLE

NIB SQUARE D HEAVY DUTY SAFETY SWITCH H361RB 30 AMP 600 VAC TYPE 3R NON-FUSIBLE
$314.99 (USD)
Shipping: US $36.00 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
SAFETY SWITCH
**NEW SURPLUS, IN OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--30 AMP // 600 VOLT // 3-POLE--
--TYPE 3R ENCLOSURE--
PART#: H361RB
STK#:
SDSQ-149
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | H361RB |
| Condition | New |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 16-30 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Coil Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Features | Heavy Duty |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |










