GE 3-PHASE CONTACTOR CR453AB3AAA 25 AMP 600 VAC 10 HP COIL: 110-120 VOLT

GE 3-PHASE CONTACTOR CR453AB3AAA 25 AMP 600 VAC 10 HP COIL: 110-120 VOLT
$20 (USD)
Shipping: US $16.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
DEFINITE PRPOSE CONTACTOR
P/N: CR453AB3AAA
--600 VAC // 25 AMP // 10 HP--
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
FACE PARTIALLY BROKE, WILL NOT HARM FUNCTIONALITY
SEE PICTURES
STK #
CGE-09
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR453AB3AAA |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








