PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-20T328 / HN52KC016 20 AMP 600 VAC 120 V COIL

PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-20T328 / HN52KC016 20 AMP 600 VAC 120 V COIL
$27.50 (USD)
Shipping: US $8.75 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
PRODUCTS UNLIMITED
CONTACTOR
**WARRANTY INCLUDED**
-- 600 VAC // 20 AMPS // 30 AMP/RES --
**GREAT CONDITION**
CAT#: 3100-20T328 / HN52KC016
STK:
CMI-218
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | PRODUCTS UNLIMITED |
| Model | 3100-20T328 |
| Condition | Used |
| Current Rating | 20 A |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Voltage | 120 V |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Full Load Amperage Rating | 20 |
| Coil Volts | 120 VAC |
| Country of Origin | United States |









