SIEMENS / FURNAS CONTACTOR 42AF35AFAJI HN53TB115 600V 35A 10HP **WARRANTY**

SIEMENS / FURNAS CONTACTOR 42AF35AFAJI HN53TB115 600V 35A 10HP **WARRANTY**
$24.95 (USD)
Shipping: US $11.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS / FURNAS
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--600 VOLT // 25 AMP // 3-PHASE // 3-POLE--
P/N: 42AF35AFAJI / HN53TB115
STK # CSI-32
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SIEMENS / FURNAS |
| Model | 42AF35AFAJI, HN53TB115 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Poles | 3 POLE |





