TRANE 3-PHASE CONTACTOR CTR02578 600 VAC 50 AMP 25 HP COIL: 120 VAC

TRANE 3-PHASE CONTACTOR CTR02578 600 VAC 50 AMP 25 HP COIL: 120 VAC
$25 (USD)
Shipping: US $12.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
TRANE
CONTACTOR
P/N:
CTR02578
--600 VAC // 50 AMP // 3 POLE--
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**
30 DAY WARRANTY INCLUDED, SEE PICTURES**
STK #
CMI-220
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | TRANE |
| Model | CTR02578 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Full Load Amperage Rating | 50 A |
| Maximum Amperage | 50 A |
| Current Rating | 50 AMP |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Volts | 110/120 VAC |








