HONEYWELL CONTACTOR DP3030B-5002 30 AMP 600 VAC 3-POLE 10 HP COIL: 120 VAC

HONEYWELL CONTACTOR DP3030B-5002 30 AMP 600 VAC 3-POLE 10 HP COIL: 120 VAC
$27.50 (USD)
Shipping: US $14.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
HONEYWELL
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--30 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 120 VAC
PART #: DP3030B-5002
STK #
CMI-320
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Honeywell |
| Model | DP3030B 5002, DP3030B |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






