SQUARE D CONTACTOR 8910DPA43V14 40 AMP 600 VAC 25 HP COIL: 24V **WARRANTY**

SQUARE D CONTACTOR 8910DPA43V14 40 AMP 600 VAC 25 HP COIL: 24V **WARRANTY**
$32.50 (USD)
Shipping: US $12.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--40 AMP // 600 VAC // 3-PHASE // 25 HP
--
COIL: 24 VOLT
CAT#: 8910DPA43V14
STK # CSQ-112
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 8910DPA43V14 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Horsepower | 25 hp |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 40 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |





