FURNAS DEFINITE PURPOSE CONTACTOR 42DF35AFAJW 50 AMP 600V 25HP COIL: 120V

FURNAS DEFINITE PURPOSE CONTACTOR 42DF35AFAJW 50 AMP 600V 25HP COIL: 120V
$35 (USD)
Shipping: US $11.00 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS
DEFINITE PURPOSE CONTROLLER
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--50 AMP // 600 VAC // 3 PHASE--
120 V COIL
MODEL:
42DF35AFAJW
STK:
CFUR-13
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Furnas |
| Model | 42DF35AFAJW, HN53HE122A |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 50 A |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







