CUTLER HAMMER CONTACTOR C10CN3 27 AMP 600 VAC 10 HP 3-PHASE NEMA 1 COIL: 120V

CUTLER HAMMER CONTACTOR C10CN3 27 AMP 600 VAC 10 HP 3-PHASE NEMA 1 COIL: 120V
$34.99 (USD)
Shipping: US $12.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--27 AMP // 600 VAC // 10 HP--
COIL: 110-120 VAC
CAT# C10CN3
STK # CCH-73
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | A12-30-10 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 28 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






