SIEMENS CONTACTOR 42BF35AJR 600 VAC 30 AMP 15 HP 3-PHASE COIL: 24 VOLT

SIEMENS CONTACTOR 42BF35AJR 600 VAC 30 AMP 15 HP 3-PHASE COIL: 24 VOLT
$35 (USD)
Shipping: US $12.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
DEFINITE PURPOSE CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--30 AMP // 600 VOLT // 3-PHASE
--
COIL: 24 VAC
CAT#: 42BF35AJR
STK # CSI-97
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 42BF35AJR |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |





