HOMER / CARRIER CONTACTOR HN53HF122 XMCO-633-FBBC00F 600V 63A COIL: 120V

HOMER / CARRIER CONTACTOR HN53HF122 XMCO-633-FBBC00F 600V 63A COIL: 120V
$34.99 (USD)
Shipping: US $12.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CARRIER / HOMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--63 AMP // 600 VOLT // 3-POLE // 3-PHASE---
COIL: 120V
P/N: HN53HF122 // XMCO-633-FBBC00F
STK # CMI-123
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | HOMER / CARRIER |
| Model | HN53HF122, XMC0-633-FBBC00F |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 63 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 63 A |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3 POLE |
| Country of Origin | United States |






