RAM CONTACTOR RI1D1840 RI1-D18-10 600 VAC 32 AMP 15 HP COIL: 120 VOLT

RAM CONTACTOR RI1D1840 RI1-D18-10 600 VAC 32 AMP 15 HP COIL: 120 VOLT
$35 (USD)
Shipping: US $14.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
RAM
CONTACTOR
P/N: RI1-D18-10
--600 VAC // 32 AMP // 3 POLE--
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
GREAT CONDITION
STK #
CMI-230
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | RAM |
| Model | RI1D1810 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Full Load Amperage Rating | 32 A |
| Maximum Amperage | 32 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Volts | 120 V |
| Country of Origin | United States |







