PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30T1728TW HN53HF122 600V 60A 75A/RES 10HP

PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30T1728TW HN53HF122 600V 60A 75A/RES 10HP
$42.50 (USD)
Shipping: US $11.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
COPELAND
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--60 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 120 VAC
P/N:
3100-30T1728TW
STK:
MEC-993
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST T
HEM.
Specifications
| Manufacturer | PRODUCTS UNLIMITED |
| Model | 3100-30T1728TW |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Horsepower | 30 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 60 A |
| Number of Poles | 3-Pole |






