CUTLER-HAMMER CARRIER CONTACTOR C25DNY36 HN52AB254A 600V 5HP 15A COIL: 104-120V

CUTLER-HAMMER CARRIER CONTACTOR C25DNY36 HN52AB254A 600V 5HP 15A COIL: 104-120V
$42.50 (USD)
Shipping: US $11.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--600 VOLT // 15 AMP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 104-120 VOLT
P/N:
C25DNY36 // HN52AB254A
STK #
CCH-81
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C25DNY36, HN52AB254A |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 15 A |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 15 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







