PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30Q1028UU 40 AMP 600 VAC HN53CD024

PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30Q1028UU 40 AMP 600 VAC HN53CD024
$42.50 (USD)
Shipping: US $14.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
PRODUCTS UNLIMITED
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--40 AMP // 600 VOLT // 25 HP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 24 VOLT
PART#:
3100-30Q1028UU // HN53CD024
STK#:
CMI-318
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | PRODUCTS UNLIMITED |
| Model | HN53CD024, 3100-30Q1028UU |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Horsepower | 25 hp |
| Current Rating | 40 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Features | General Purpose |
| Country of Origin | China |






