SCHNEIDER CONTACTOR LC1D65A X13060686010 80 AMP 600V 3-PHASE COIL: 120V

SCHNEIDER CONTACTOR LC1D65A X13060686010 80 AMP 600V 3-PHASE COIL: 120V
$47.50 (USD)
Shipping: US $12.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SCHNEIDER / TRANE
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--80 AMP // 600 VOLT // 3-PHASE // 3-POLE--
COIL: 120 VOLT
CAT# LC1D65A // X13060686010
STK # CSQ-128
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Schneider |
| Model | X13060686010, LC1D65A |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 80 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 80 A |
| Number of Poles | 3-Pole |







