ABB CONTACTOR AE95-30 125 AMP 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE 75 HP COIL: 48 VDC

ABB CONTACTOR AE95-30 125 AMP 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE 75 HP COIL: 48 VDC
$95 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--125 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
COIL: 48 VDC
PART#:
AE95-30
STK#:
CAB-156
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | AE9530, AE95-30 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | AE95 |
| Maximum Amperage | 145 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 125 A |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Horsepower | 75 hp |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Coil Voltage | 48 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-1 |
| Country of Origin | United States |











