NIB MOTORS & ARMATURES MARS 780 CONTACTOR 61481 75 AMP 600 VAC 40 HP

NIB MOTORS & ARMATURES MARS 780 CONTACTOR 61481 75 AMP 600 VAC 40 HP
$82.50 (USD)
Shipping: US $15.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
MOTORS & ARMATURES
CONTACTOR
**NEW OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--75 AMP // 600 VOLT // 40 HP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 120 VOLT
PART#:
MARS 780 // 61481
STK#:
CMI-317
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MOTORS & ARMATURES |
| Model | 61481, MARS 780 |
| Condition | New |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Maximum Amperage | 75 A |
| Horsepower | 40 hp |
| Current Rating | 75 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Features | General Purpose |
| Country of Origin | United States |








