BENSHAW MAGNETIC CONTACTOR RSC-100 160 AMP 600 VOLT 3-POLE COIL: 100-240 VOLT

BENSHAW MAGNETIC CONTACTOR RSC-100 160 AMP 600 VOLT 3-POLE COIL: 100-240 VOLT
$164.99 (USD)
Shipping: US $22.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
BENSHAW
MAGNETIC CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--160 AMP // 600 VOLT // 60 HP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 100-240 VOLT
PART#:
RSC-100
STK#:
CMI-315
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Benshaw |
| Model | RSC100, RSC-100 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Maximum Amperage | 160 A |
| Horsepower | 60 hp |
| Current Rating | 160 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 240 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |










