NIB SQUARE D I-LINE BUSWAY PLUG PBQ3660G 600 AMP 3-POLE 600 VAC 3-WIRE

NIB SQUARE D I-LINE BUSWAY PLUG PBQ3660G 600 AMP 3-POLE 600 VAC 3-WIRE
$6,150 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
BUSWAY PLUG
**NEW OPEN BOX, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-WIRE
--
CAT# PBQ3660G
STK # BU-27
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | PBQ3660G |
| Condition | New |
| Mounting Style | I-Line |
| Interruption Type | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 600 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Number of Ports | 3 |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |







