WESTINGHOUSE LOW VOLTAGE CIRCUIT BREAKER DS-416 1200A 635V W/ AMPTECTOR I

WESTINGHOUSE LOW VOLTAGE CIRCUIT BREAKER DS-416 1200A 635V W/ AMPTECTOR I
$1,450 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
LOW VOLTAGE AC CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--1600 AMP FRAME // 1200 AMP TRIP // 600 VAC--
MODEL:
DS-416
STK#:
BCH-126
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | DS-416 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 1600 A |
| Current Rating | 1200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Voltage Rating (AC) | 600 VAC |
| Country of Origin | United States |







