SQUARE D MOLDED CASE SWITCH FHP36000MMT 100 AMP 600 VAC 3-POLE **WARRANTY**

SQUARE D MOLDED CASE SWITCH FHP36000MMT 100 AMP 600 VAC 3-POLE **WARRANTY**
$92.50 (USD)
Shipping: US $15.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--100 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
MODEL: FHP36000MMT
STK: XX-42
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SQUARE D |
| Model | FHP36000MMT |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 91-100 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |






