CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH JDB3250KXD03D08 250 AMP 3-POLE 600 VAC

CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH JDB3250KXD03D08 250 AMP 3-POLE 600 VAC
$214.99 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--250 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
PART#:
JDB3250KXD03D08
STK#:
BCH-346
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | JDB-K |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Current Rating | 201-250 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |







