GENERAL ELECTRIC SPECTRA CIRCUIT BREAKER SFHA36AT0250 250 AMP 3-POLE 600 VAC

GENERAL ELECTRIC SPECTRA CIRCUIT BREAKER SFHA36AT0250 250 AMP 3-POLE 600 VAC
$264.99 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--250 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
PART#:
SFHA36AT0250
STK#:
BGE-151
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | SPECTRA RMS |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Current Rating | 201-250 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | India |









